Chimie, întrebare adresată de sefu3, 9 ani în urmă

ce masa de oxid de magneziu se formeaza prin arderea a 24 g magneziu

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Alinadio
2
Pai in primul rand scrii reactia : 2Mg+o2->2MgO
Calculezi masa moleculara a oxidului de mg si o scrii sus bineinteles inmultind cu coeficientul din fata adica 2 dedesubt treci x apoi deasupra mg masa moleculara inm cu coeficientul sau adica 2 si jos 24 si scoti x si ai aflat raspunsul problemei
Răspuns de gicu7
1
2Mg+O2=2MgO M(Mg)=2*24 M(MgO)=2*(24+16) 24/48=MASA/80 MASA=(80*24)/48=40
Alte întrebări interesante