Ce mase de solutii ( ms1 si ms2) sunt necesare pentru a obtine solutie finala de cf% = 45%, msf = 2000 grame solutie de 45%, prin amestecarea unei solutii de c1= 90% cu o solutie de c2 = 10 %.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
REGULA DREPTUNGHIULUI:
c1=90% -----------------> c.f.-c2 = 45-10= 35 parti masa sol. 90%
c.f.=45%
c2=10% -------------------> c1-c.f= 90-45= 45 parti masa sol. 10%
------------------------------------------------
total = 35+45= 80 parti sol. finala
80 parti sol. finala ............. 35 parti sol. 90% .............. 45 parti sol. 10%
2000 g ..................................... ms1 g ............................... ms2 g
= 875 g sol 90% = 1125 parti sol 10%
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă