Ce molaritate are solutia obtinuta prin dizolvarea a 126g HNO3 in 800ml solutie?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
126 g HNO3
Vs= 800m L= 0,8 L
cm=?
MHNO3= 1+ 14 + 3.16= 63------> 63g/moli
n HNO3 = 126g : 63g/moli = 2moli
cm= n : Vs
cm = 2moli : 0,8 L = 2,5 moli / L
Alte întrebări interesante