Ce numar de molecule sunt in 2 moli de SO2?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Molul molecular este egal cu masa moleculară relativă a substanței respective,exprimate în grame.
=
+
=32 + 2 x 16
=32 + 32
=64 u.a.m
Un mol molecular din orice substanța conține numărul lui Avogadro(N) molecule. N =
1 mol
= 64 g
2 moli
= 2 x 64 g = 128 g = 2N molecule 
= N atomi S
= 2N atomi O
=32 + 2 x 16
=32 + 32
=64 u.a.m
Un mol molecular din orice substanța conține numărul lui Avogadro(N) molecule. N =
1 mol
2 moli
= N atomi S
= 2N atomi O
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă