ce presiune are azotul dintr-un cilindru de oțel cu volumul de 0,04 metri cubi dacă s-au introdus in cilindru 0,14 kg la temperatura 27 °C?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
pV=nRT=> p=(nRT)/V
n=m/M
M=14*2=28 g/mol
T=t+273= 27+273= 300K
p=[(m/M)*RT]/V=[(0,14/28)*0,082*300]/0,04=3,075 Pa
n=m/M
M=14*2=28 g/mol
T=t+273= 27+273= 300K
p=[(m/M)*RT]/V=[(0,14/28)*0,082*300]/0,04=3,075 Pa
totuleok23:
mulțumesc!
Alte întrebări interesante
Franceza,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă