Fizică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 10 ani în urmă

Ce volum are un șurub din fier cu masa de 12 grame?densitatea fierului este de 7800 km pe cm cub.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PutereDinu
2
Se \ d\u{a}: \\ m=12 \ g=0,012 \ kg \\ \rho=7800 \ kg/m^3 \\ V - ? \\ Rezolvare: \\ \boxed{\rho= \frac{m}{V} } \\ \Rightarrow V= \frac{m}{\rho} \\ V= \frac{0,012 \ kg}{7800 \ kg/m^3} \\ \Rightarrow \boxed{V=0.00000153 \ m^3}.
Alte întrebări interesante