Chimie, întrebare adresată de cebotaridamian810, 8 ani în urmă

Ceforță acționează asupra unui resort cu constantă elastică de 10N/m,dacă alungirea lui est de 2 cm?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmen1349
1

Explicație:

K=10N/m

df(deformarea elastica)=2cm

K×df=Fe

10N/m×2cm=10N/m×0,02m=0,2N

Alte întrebări interesante