Cinci kilograme de prune costa 15lei.Cat costa 8kg de prune?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
5kg......15 lei
8kg.....x lei
x=(8×15):5
8kg.....x lei
x=(8×15):5
GheorghitaNahar:
si tie iti multumesc
Răspuns de
7
5 kg de prune...........15 lei
8 kg de prune...........x ⇒direct proportionale
5/8=15/x
5x=15*8=120|:5
x=24
8 kg de prune...........x ⇒direct proportionale
5/8=15/x
5x=15*8=120|:5
x=24
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă