Chimie, întrebare adresată de publicrobert, 9 ani în urmă

Cine ma ajuta si pe mine nu stiu sa o fac deloc problema de la chimie :
Cati moli de oxigen se afla in 50 dcm 2 pe oxigen masurati.
La 150 de atmosfere si 18 grade Celsius

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
1
APLICI ECUATIA DE STARE A GAZELOR
pV= nRT, in care inlocuiesti
p=150atm
V=50 dmcub=50 l
T= 273+18
R=0,082at,xl/ molx grad  si calculezi  n !
Alte întrebări interesante