Cine ma poate ajuta la ex 11 si 13
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
11)
g+p+m+i=340 capete
g*2+p*2+m*4+i*4=1110 picioare
g=p*4
i=m:4
...................................................
g=?,p=?,m=?,i=?
daca am avea numai animale cu 2 picioare...=> 1110:2=555 capete...(am avea 555 de capete)
=>
555-340=215 sunt capete cu 4 picioare (adica miei si iezi)
340-215=125 sunt capete cu 2 picioare (adica gaini si pui)
g=p*4....=> p+4p=5p....=>5p=125
p=125:5
p=25 (pui)
g=25*4
g=100 (gaini)
i=m:4...=> m=4*i...=>i+4i=215 capete
5i=215
i=215:5
i=43 (iezi)
m=i*4
m=43*4
m=172 (miei)
g+p+m+i=340 capete
100+25+172+43=
=125+215
=340 capete
100*2+25*2+172*4+43*4=
=200+50+688+172
=250+860
=1110 picioare
..................................................................................................................
13)
i+g+r=100 capete
i*4+g*2+r*2=350 picioare
g=r*4....=> g+r=5r
..........................................
i=?,g=?,r=?
daca am avea numai animale cu 2 picioare =>350:2=175...(am avea 175 de capete)
=>
175-100=75 capete sunt de iepuri
100-75=25 capete de gaini si rate
r=25:5
r=5 sunt rate
g=5*4
g=20 sunt gaini
75+20+5=100 capete
75*4+20*2+5*2=
=300+40+10
=340+10
=350 picioare
g+p+m+i=340 capete
g*2+p*2+m*4+i*4=1110 picioare
g=p*4
i=m:4
...................................................
g=?,p=?,m=?,i=?
daca am avea numai animale cu 2 picioare...=> 1110:2=555 capete...(am avea 555 de capete)
=>
555-340=215 sunt capete cu 4 picioare (adica miei si iezi)
340-215=125 sunt capete cu 2 picioare (adica gaini si pui)
g=p*4....=> p+4p=5p....=>5p=125
p=125:5
p=25 (pui)
g=25*4
g=100 (gaini)
i=m:4...=> m=4*i...=>i+4i=215 capete
5i=215
i=215:5
i=43 (iezi)
m=i*4
m=43*4
m=172 (miei)
g+p+m+i=340 capete
100+25+172+43=
=125+215
=340 capete
100*2+25*2+172*4+43*4=
=200+50+688+172
=250+860
=1110 picioare
..................................................................................................................
13)
i+g+r=100 capete
i*4+g*2+r*2=350 picioare
g=r*4....=> g+r=5r
..........................................
i=?,g=?,r=?
daca am avea numai animale cu 2 picioare =>350:2=175...(am avea 175 de capete)
=>
175-100=75 capete sunt de iepuri
100-75=25 capete de gaini si rate
r=25:5
r=5 sunt rate
g=5*4
g=20 sunt gaini
75+20+5=100 capete
75*4+20*2+5*2=
=300+40+10
=340+10
=350 picioare
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă