Cine ma poate ajuta la exercitiile 3 si 4?? Va rog!!
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
3. V=12L
8 moli H2
6 moli O2
T=27°C=300K
p=?
Rezolvare:
Avem formula p×V=niu(nr de moli)×R×T
niu amestec=8×2/14+6×36/14=1,14+15,42=16,56.
=>p×12=16,56×0,082×300=>p=33.94 atm
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă