cine mă poate ajuta vă rog la o problemă Dragoș și Daria fac cumparaturi de acelasi fel Dragoș cumpara 2kg de mere si5kg de pwreplatind26lei Daria cumpăra 6kg mere și 7de pere platind46leicat costa 1kg meredar 1de pere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
x-1kg de mere
y-1 kg de pere
Dragos: 2x+5y=26 lei
Daria: 6x+7y=46 lei
x=(26-5y)/2
78-15y+7y=46=> 8y=32 => y=4
x=(26-5*4)/2
x=3
=> 1 kg de mere costa 3 lei
1 kg de pere costa 4 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă