Clorul are masa atomica relativa 35,454 si prezinta doi izotopi stabili Cl Z= 17 A=35 si Cl Z=17 A=37 . Care este abundenta acestor izotopi ? Chiar nu am cine sa imi explice putin , asa ca as aprecia foarte tare.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Se stie ca masa medie a doi izotopi,cu masele M1 si M2,aflati intr-un amestec in procentele p1 si p2, se calculeaza cu relatia:
M,mediu= p1/100M1+p2/100M2 unde procentele p1,si p2(abundenta),
p1+p2=100---> p1=100-p2
35,454=0,35p1+0,36p2, inlocuind p1,rezulta
35,454= 0,35(100-p2)+0,36p2-----> calculeaza p2, apoi p1!
M,mediu= p1/100M1+p2/100M2 unde procentele p1,si p2(abundenta),
p1+p2=100---> p1=100-p2
35,454=0,35p1+0,36p2, inlocuind p1,rezulta
35,454= 0,35(100-p2)+0,36p2-----> calculeaza p2, apoi p1!
puia68:
corecteaza : in loc de 36 pune 37 !
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă