Chimie, întrebare adresată de Andy01, 9 ani în urmă

Considerand ca intr-o butelie de aragaz se afla un amestec echimolecular de propan si n-butan, calculati masa de gaz combustibil care arde ca sa incalzeasca 3 kg de apa de la 20 de grade la 80 de grade Celsius, considerand ca 20% din caldura degajata prin ardere se pierde(cH2O= 4,184kJ/kgK). Se cunosc: QiC3H8= 46450 kj/kg si QiC4H10= 45833,44 kj/kg.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
8

Q.cedat = Q.primit

Q.primit = m.apaxc.apaxΔT

= 3x4,184x60 = 753,12 kJ

100% ....................... 753,12 kJ

80% ....................... util = 602,5 kJ

QiC3H8= 46450 kj/kg si QiC4H10= 45833,44 kj/kg

Qi = putere caloric inferioara => apa este in stare gazoasa

pentru propan:

miu.propan = 44 kg/kmol

=> 1/44 = 0,0227 kmoli propan

0,0227 kmoli propan .............. 46450 kJ

        n1 kmoli ................................ a kJ

pentru butan:

miu.butan = 58 kg/kmol

=> 1/58 = 0,0172 kmoli butan

0,0172 kmoli .................. 54833,44 kJ

      n2 kmoli ......................... b kJ

stim ca amestecul este echimolecular ... deci n1 = n2 = n kmoli din fiecare

=> a = 46450n/0,0227 = 2046255,5n

=> b = 54833,44n/0,0172 = 3187990,7n

a + b = 602,5 kJ

=> 2046255,5n + 3187990,7n = 602,5

=> n = 0,000177 kmoli

=> 44n + 58n = (44+58)x0,000177

= 0,018 kg amestec combustibil


Andy01: Multumesc mult❤️❤️
roberteladrianpb6zy7: Cu drag..... :)
Alte întrebări interesante