copii au cuparat ilustrate la acelasi pret Dan a cumparat 4 ilustrate si a platit 60 lei Ana a cumparat 8 ilustrate... Cit... costat cumparatura ei????????????????????????????????????????????????????????????????????/ va rog ajutor
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Pot rezolva doar prin regula de 3 simpla.
4 ilustrate ........ 60 lei
8 ilustrate ........ x lei
(4,8) direct proportionale (60,x)
4/60=8/x => x=8x60/4=480/4=120 => x=120
Cele 8 ilustrate ale Anei au costat 120 lei.
Sper ca te-am ajutat.
4 ilustrate ........ 60 lei
8 ilustrate ........ x lei
(4,8) direct proportionale (60,x)
4/60=8/x => x=8x60/4=480/4=120 => x=120
Cele 8 ilustrate ale Anei au costat 120 lei.
Sper ca te-am ajutat.
ciumasandu123:
multumesc
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă