Corina cumpără 4 linguri, 5 furculiţe şi 6 lingurițe, pentru care plăteşte 91 de lei. Dacă ar cumpăra 6 linguri, 3 furculiţe şi 8 linguriţe, ar plăti 101 lei. Ştiind că o lingură este de două ori mai scumpă decât o linguriţă, află cât costă fiecare tacâm.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
Explicație pas cu pas:
. 6l+6f.....30 lei (aiiiiici) 6(6-1.5f)+6f=30 lei⇒36-9f+6f=30 lei⇒36 - 3f=30
6l+12f.....42 lei -3f= -36+30
....................................... -3f=-6
12l + 18f=72 lei f=2
12l = 72-18f (impartim la 12) 6l+12=30
l = 6-1.5f (inlocuim sus) 6l=18
l=3
sper ca te-am ajutat!!!
Zentrix:
suge-o
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă