coroanaaaaaaaaa plsss
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns: Δl = 6 cm = 0,06 m
Explicație:
stim ca forta deformatoare = 40 N, alungirea = 12 cm = 0,12 m
se cere alungirea pentru o forta F2 = 20 N
Forta deformatoare este cea care trage de resort. In resort apare o forta elastica, egala cu forta deformatoare, dar de sens opus .
Forta elastica = kΔl [ k = constanta resortului, Δl = alungirea resortului ]
F₁= kΔl₁
k = F₁ : Δl₁ = 40 N : 0,12 m = 333,33 N/m
pentru al doilea caz, stim F₂, k , aflam alungirea
Δl = F₂ : k = 20 N : 333,33 N/m = 0,06 m = 6 cm
[ observam ca F₂ este jumatate din F₁ si alungirea Δl₂ este jumatate din Δl₁ !! ]
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă