Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

costul 1 kg de pine daca se stie ca pretul unei franzele cu masa de 250 g este de 2 lei 80 bani rezolvati problema cooana

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Amy88
10
1kg = cu 1000 de grame 
1kg = 250g*4

2,80* 4=11,2 de lei costa  un kg de paine

Răspuns de lorenatoma
19
1kg= 1000 grame
1000: 250= 4 paini
4x 2.80 lei= 11.2 lei
Alte întrebări interesante