creaza o problema cu doua operatii.45lei ursi,mingea cu 19lei mai ieftina
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Mama i-a cumpărat Amaliei 1 urs de pluș care a costat 45 de lei și 1 minge care a fost cu 19 lei mai ieftină decât ursul de pluș.
Câți lei au costat jucăriile Amaliei?
45 lei - 19 lei = 26 lei ( costă 1 minge )
45 lei + 26 lei = 71 lei ( au costat jucăriile )
Alte întrebări interesante
Chimie,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă