Matematică, întrebare adresată de naomi49, 8 ani în urmă

Cu 160 lei, domnul Ciobanu a cumpărat 15 kg de cartofi şi 25 kg de
ceapa la acelaşi pret. Află la ce pret se vindeau aceste legume.

Schema problemei :

Rezolvare cu justificări :​

(Am nevoie de ajutor )

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cocirmariadenis
6

Răspuns:  4 lei / kg

Explicație pas cu pas:

Schema:

15 kg cartofi + 25 kg ceapă = 160 lei

un kg de cartofi costă cât un kg de ceapă

? lei costă un kg de legume

__________________________________

                  Plan de rezolvare

1).   Câte kg de legume a cumpărat domnul Ciobanu?

      15 kg + 25 kg = 40 kg de legume

2).  Cât costă un kg, știind că un kg de cartofi costă cât un kg de ceapă?

     160 : 40 = 4 lei costă un kg din fiecare fel

Verific:

15 × 4 + 25 × 4 = 60 + 100 = 160 lei

Alte întrebări interesante