cu 20 RON se pot cumpăra 5 kg de mere cât costă 9 kg de mere de același fel
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Cat costa un kg de mere?
20:5=4 lei
Cat costa 9 kg de mere?
9×4=36 lei
Răspuns de
0
Răspuns:
36 RON
Explicație pas cu pas:
20Ron÷5kg=4(Ron) - 1kg de mere
4Ron×9kg=36(Ron) - coastă 9kg de mere
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă