Cu cat este egal numarul de electroni din 4,6g Na ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Salut.
Z=11, adica sunt 11 protoni si 11 electroni.
n=m/M, unde n=numar de moli, m=masa, M=masa atomica in cazul acesta. n=4,6/23=0,2 moli.
Daca 1 mol substanta.........6,023*10 la puterea 23 molecule
0,2 moli substanta......x molecule x=...
Iar pentru a determina numarul de electroni, am inteles ca trebuie sa inmultesti valoarea obtinuta, adica x, cu numarul de electroni, adica 11.
Daca e cineva mai avizat, poate sa ma contrazica.
Succes. Astept sa vad daca ultima parte e corecta. :)
Z=11, adica sunt 11 protoni si 11 electroni.
n=m/M, unde n=numar de moli, m=masa, M=masa atomica in cazul acesta. n=4,6/23=0,2 moli.
Daca 1 mol substanta.........6,023*10 la puterea 23 molecule
0,2 moli substanta......x molecule x=...
Iar pentru a determina numarul de electroni, am inteles ca trebuie sa inmultesti valoarea obtinuta, adica x, cu numarul de electroni, adica 11.
Daca e cineva mai avizat, poate sa ma contrazica.
Succes. Astept sa vad daca ultima parte e corecta. :)
bubulache1:
este corect
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă