cu prețul a două penare se pot cumpăra patru stilouri cât costă un penar dacă un stilou costă 12 RON
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
2 × p = 4 × s
s = 12 RON
2 × p = 4 × 12 RON
2 × p = 48 RON
p = 48 RON : 2
p = 24 RON
Răspuns de
5
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 penare = 4 stilouri
1 stilou = 12 lei
4 stilouri x 12 lei = 48 lei
2 penare = 4 stilouri = 48 lei
1 penar = 48 lei : 2 = 24 lei
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă