Chimie, întrebare adresată de stefancringu67, 8 ani în urmă

cum pot sa il fac pe 3 ? coroana +40 de puncte​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaiimbrisca
1

Răspuns:

a)Simbol chimic Si - siliciu

Z=14 A=28

14e, 14p, 14n

b) K=2e, L=8e, M=4e

1s2 2s2 2p6 3s2 3p2

c)

MSi=28g/mol

n=m/M=0,56/28=0,02moli Si

1mol Si........................14x6,023x10²³ electroni

0,02 moli S.....................x electroni

x=0,02 x14 x 6,023 x 10²³ electroni=1,68644 x10²³ electroni

Explicație:

Alte întrebări interesante