Cum se rezolvă o problemă de genul? Ce formule se aplică și cum se calculează masa moleculară? Vă rog ajutați-mă!
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
M moleculara CuCO3=64+12+48=124=>12,4÷124=0.1mol CuCO3
=>mCuO=(64+16)*0.1×9÷10=7.2 g CuO
VCO2 Obtinu=22.4×0.1=2.24L CO2
(la un randament de 100%,nu mi dau seama din cerinta daca si la B este tot 90% randamentul)
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă