daca 1,5 kg de mere costa 7,5 lei atuci cat costa 2,5 kg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
1,5 kg............7,5 lei
2,5 kg...............x
------------------
x=2,5x7,5:1,5=12,5lei
sau
cat costa 1kg de mere?
7,5:1,5=5 lei
cat costa 2,5 kg de mere?
5x2,5=12,5 lei
2,5 kg...............x
------------------
x=2,5x7,5:1,5=12,5lei
sau
cat costa 1kg de mere?
7,5:1,5=5 lei
cat costa 2,5 kg de mere?
5x2,5=12,5 lei
123alina345alina:
mrs
Răspuns de
0
1.5 kg ......... 7,5 lei
2,5 kg ........ x lei
-----------------------
2,5 kg ........ x lei
-----------------------
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă