Daca 14,5 kg de mere costa 29 de lei, aflati cat costa 17 kg de mere.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
14,5 kg - 29 lei
1 kg - 29 lei:14,5 kg
1 kg - 2 lei
17 kg - 2 lei·17 kg
17 kg - 34 lei.
1 kg - 29 lei:14,5 kg
1 kg - 2 lei
17 kg - 2 lei·17 kg
17 kg - 34 lei.
Minniemouse23:
Multumesc!
Răspuns de
1
Folosind regula de 3 simpla obtii :
14,5 kg .......29 lei
17 kg.............x lei
________________
x= (17 kg x 29 lei ) : 14, 5 kg
x=493 kg/lei : 14,5 kg
x=34 lei
14,5 kg .......29 lei
17 kg.............x lei
________________
x= (17 kg x 29 lei ) : 14, 5 kg
x=493 kg/lei : 14,5 kg
x=34 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Ed. muzicală,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă