Matematică, întrebare adresată de veromadalina, 10 ani în urmă

daca 2 kg de mere si 3 kg de portocale costa 23 lei,cat costa 6 kg de mere si 9 kg de portocale de aceeasi calitate?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ioncererica1984
35
  5 kg ........... 23 lei  
15 kg ............. x lei  
x = (15 x 23 ) : 5 = 345 : 5 = 69 lei

LacrimiDeInger: ia-o logic, daca primele cantitati se inmultesc cu 3 [fiecare] inseamna ca si pretul se va inmulti cu 3 deci 23*3=69
veromadalina: mersi
Răspuns de Angelli
26
2kg m + 3kg p ........ 23 lei
6kg m + 9kg p ........ x lei 

3(2kg m + 3 kg p) = 3* 23
6kg m + 3kg p = 69 lei = x

veromadalina: mersi
Angelli: cu placere, sper ca ai inteles >:D<
veromadalina: aproape
veromadalina: nu stiu de unde a aparut cifra 3 inainte de paranteza
florincraciun: 69 kg
Alte întrebări interesante