daca 2 kg de mere si 3 kg de portocale costa 23 lei,cat costa 6 kg de mere si 9 kg de portocale de aceeasi calitate?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
35
5 kg ........... 23 lei
15 kg ............. x lei
x = (15 x 23 ) : 5 = 345 : 5 = 69 lei
15 kg ............. x lei
x = (15 x 23 ) : 5 = 345 : 5 = 69 lei
LacrimiDeInger:
ia-o logic, daca primele cantitati se inmultesc cu 3 [fiecare] inseamna ca si pretul se va inmulti cu 3 deci 23*3=69
Răspuns de
26
2kg m + 3kg p ........ 23 lei
6kg m + 9kg p ........ x lei
3(2kg m + 3 kg p) = 3* 23
6kg m + 3kg p = 69 lei = x
6kg m + 9kg p ........ x lei
3(2kg m + 3 kg p) = 3* 23
6kg m + 3kg p = 69 lei = x
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă