Matematică, întrebare adresată de magnus10, 9 ani în urmă

daca 2 kg mere si 3 kg pere costa impreuna 26 lei,atunci 6 kg de mere si 9 kg de pere costa impreuna....lei
RPD dau 20 PUNCTE

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Chris02Junior
28
2m+3p=26 I x3
6m+9p= 26x3=78 lei
-------------------------------

magnus10: de unde x3 ?
Chris02Junior: se observa ca daca o inmultesc pe prima relatie cu 3, obtinem exact ceea ce se cerea, adica 6kg mere+ 9 kg pere = 26x3. Am inmultit cu 3 prima relatie. Asa de simplu este.
Chris02Junior: Ai inteles?
magnus10: da
Chris02Junior: mi-ai facut o bucurie de dimineata :)
magnus10: ;)
Chris02Junior: succes la scoala!
magnus10: mz
Alte întrebări interesante