Matematică, întrebare adresată de janduta90, 8 ani în urmă

Daca 20 kg de rosii costa 48 de lei,aflati cat costa 10 kg de rosii​


zcurticapean: 24 de lei

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de aurelcraciun59
1

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Cati lei costa 1 kg de rosii ?

48:20=2,4 lei

Cati lei costa 10 kg de rosii?

2,4x10=24 lei

Răspuns de EVERGREEN
4

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1) Cât costă un kilogram de roșii?

48:20 = 2,4 (lei)

2) Cât costă zece kilograme de roșii?

2,4*10 = 24 (lei)

Alte întrebări interesante