Daca 20 kg de rosii costa 48 de lei,aflati cat costa 10 kg de rosii
zcurticapean:
24 de lei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Cati lei costa 1 kg de rosii ?
48:20=2,4 lei
Cati lei costa 10 kg de rosii?
2,4x10=24 lei
Răspuns de
4
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1) Cât costă un kilogram de roșii?
48:20 = 2,4 (lei)
2) Cât costă zece kilograme de roșii?
2,4*10 = 24 (lei)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă