Dacă 250 kg de grâu costa 2400 lei, cât costa 4 kg de grâu? Dar 35?dau coroana
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
19
2400lei:250kg grau=9,6 lei 1 kg
9,6 lei×4= 38,4 lei
9,6×35kg=336 lei
9,6 lei×4= 38,4 lei
9,6×35kg=336 lei
Răspuns de
8
care este pretul unui kg de grau=2400/250=9.6 lei
cat costa, 4 kg de grau=4*9,6=38,4 lei
cat costa 35 kg de grau=35*9,6= 336 lei
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă