Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Dacă 250 kg de grâu costa 2400 lei, cât costa 4 kg de grâu? Dar 35?dau coroana

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bianca101088
19
2400lei:250kg grau=9,6 lei 1 kg
9,6 lei×4= 38,4 lei
9,6×35kg=336 lei
Răspuns de Utilizator anonim
8

care este pretul unui kg de grau=2400/250=9.6 lei

cat costa, 4 kg de grau=4*9,6=38,4 lei

cat costa 35 kg de grau=35*9,6= 336 lei

Alte întrebări interesante