dacă 3 kg de mere 7 kg de pere costă 37 RON 4 kg și 2 kg de pere 20 RON Cât costă un kilogram de pere și 1 kg de mere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
Răspuns:
3 kg mere ........ 7 kg pere ........ 37 lei (x 4)
4 kg mere ......... 2 kg pere ....... 20 lei (x 3)
12 kg mere ....... 28 kg pere ........ 148 lei
12 kg mere ........ 6 kg pere ............ 60 lei
28 - 6 = 22 kg pere si costa 148 - 60 = 88 lei
88 : 22 = 4 lei costa 1 kg pere
4 kg mere costa 20 - 2 x 4 = 20 - 8 = 12 lei
1 kg mere costa 12 : 4 = 3 lei
vasilicagamer93:
E bun/
Alte întrebări interesante
Informatică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Germana,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă