Matematică, întrebare adresată de andreeamunteanu, 9 ani în urmă

Daca 3 kg de mere costa 7,50 lei atunci 2 kg de mere de același fel costa ....

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de conduracheeric
9
1kg=7,5:3=2,5lei
2kg=5lei
Răspuns de antonio9990
13
\bold{3kg.....................7,50 \ lei} \\\bold{2kg......................\ x \ lei \\} \\  \\\ \boxed{\bold{ \frac{3}{2}=} {\bold{\frac{7,50}{x}  }}} \\\ \\\ \\ \boxed{\boxed{\bold{x= \frac{2*7,50}{3}= \frac{15}{3} = \fbox{5} lei }}}
Alte întrebări interesante