Daca 3 kg de mere si 9 kg de rosii costa in total 81 lei, sa se afle cat costa 2 kg de mere si 6kg rosii in total
ecaterinacabac12:
nu e nimic
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
81:3=27 costa un kg de mere
27:9=3 costa un kg de rosii
2×27=54 costa 2 kg de mere
3×6=18 costa 6 kg de rosii
Explicație pas cu pas:
Sper ca te-am ajutat!
Răspuns de
0
Răspuns:
3 kg mere .... 9 kg rosii .......... 81 lei. /:3
1 3 81:3=27lei/×2
2 6 27×2=54lei
2 kg mere si 6kg rosii in total costă 54 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă