Matematică, întrebare adresată de foxythepirate12345, 9 ani în urmă

Dacă 30 de oua costa 8 lei,cât costa un ou?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Chris02Junior
2

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

8:30 = 4:15 = 0,2(6) lei ≅ 0,27 lei/0u


Chris02Junior: ti-a scapat din vedere ca am pus semnul de egal aproximativ
Răspuns de gmorandi7
1

Dacă 30 de ouă costă 8 lei,cât costă un ou?

1 ou costă de 30 de ori mai puțin

(de atâtea ori mai putin înseamna ca vom efectua o împărtire)

8 lei ÷ 30 = 0,2(6) lei

0,2(6) rezultatul e o fracție periodică mixtă

Moneda folosită sunt banii, o zecime dintr-un leu, iar nu fracțiunile de leu. Rotunjim prin adaos 0,0(6) cu 0,07.

0,27 bani ca sa putem cumpara un ou.

Succes!


Chris02Junior: Nu poti sa platesti un ou cu 0,2(6) lei!!!
gmorandi7: Dar nici sa incarci consumatorul
gmorandi7: ;)
Chris02Junior: in comert se practica aproximarea prin adaus, nu cea prin lipsa ;)
legislatie: o zecime de leu = 10 bani si nu 1 ban . :))
Alte întrebări interesante