daca 4 kg de mere costa 16 lei , sa se afle cat costa 9kg de mere de aiasi calitate.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Salut! Ai rezolvarea mai jos:
Schema:
4kg....16 lei
9kg....? lei
1kg....? lei
Rezolvare:
1)16lei:4kg=4lei(1 kg de mere)
2)9kg×4lei=36lei(9kg de mere)
Răspuns: 9kg de mere costă 36 lei.
P.S: Am adăugat în schemă datele despre 1kg de mere pentru a fi mai ușor de calculat costul a 9kg
Răspuns de
1
Explicație pas cu pas:
4 Kg mere .................... 16 lei
9 kg mere ...................... x lei
Produsul meziilor = produsul extremiilor
=> x = (16 ×9)/4 => x = 144/4 => x = 36 lei
=> 4 kg mere .............. 16 lei
9 kg mere ............. 36 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă