daca 4 kg de mere Costa 8lei atunci calculati cat Costa 7kg de mere de acelasi fel
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
22
4kg....8lei
7 kg....?lei
________
1kg.....8:4=2lei
rezulta 7 kg.....7×2=14 lei
sau poti nota ?lei cu x si faci 8×7supra 4 si iti da 14.
Răspuns de
8
Răspuns:
14 lei
Explicație pas cu pas:
4 kg de mere............8 lei
7 kg de mere............x lei
1.Cât costă un kg de mere?
8:4=2 lei
2.Cât costă 7 kg de mere?
7×2=14 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă