daca 4kg de mandarine si 6 kg de portocale costa 48 lei iar 4 kg de mandarine si 12 kg de portocale costa 72 lei afla cat costa un kilogram de mandarine si cat costa un kilogram de portocale. Va rog urgent!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
notam kg de mandarine cu M si kg de portocale cu P
{4M+6P = 48
{4M+12P = 72
__________ - (le scadem)
(4M+6P) - (4M+12P) = 48-72
4M+6P- 4M-12P = - 24 (4M cu -4M dispar)
-6P = -24 |:(-1)
6P = 24 |:6
P= 4 (lei) => un kg de portocale costa 4 lei
Vom inlocui in 4M+6P=48 ca sa aflam cat costa mandarinele
4M+ 6*4=48
4M+ 24= 48 |-24
4M= 48-24
4M= 24 |:4
M=6 (lei) => un kg de mandarine costa 6 lei
In concluzie 1M+ 1P= 1*6+ 1*4= 6+4=10 lei
{4M+6P = 48
{4M+12P = 72
__________ - (le scadem)
(4M+6P) - (4M+12P) = 48-72
4M+6P- 4M-12P = - 24 (4M cu -4M dispar)
-6P = -24 |:(-1)
6P = 24 |:6
P= 4 (lei) => un kg de portocale costa 4 lei
Vom inlocui in 4M+6P=48 ca sa aflam cat costa mandarinele
4M+ 6*4=48
4M+ 24= 48 |-24
4M= 48-24
4M= 24 |:4
M=6 (lei) => un kg de mandarine costa 6 lei
In concluzie 1M+ 1P= 1*6+ 1*4= 6+4=10 lei
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă