Matematică, întrebare adresată de prajiturica10, 9 ani în urmă

daca 4kg de mere costa 9,6lei atunci 5 kg????

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Capsunica35
1
4kg.........9,6
5kg..............x
x=9,6*5/4=48/4=12 lei
Răspuns de bucurmaria03
1
Se face cu regula de 3 simpla:
4kg...9,6lei
5kg...x
x=5·9,6/4
x=48/4⇒x=12
Sper ca te.am ajutat!!!

bucurmaria03: cu placere
Alte întrebări interesante