Dacă 5 kg de caise costă 70 de lei, atunci 8 kg de caise de aceeaşi calitate costă ....
Vă rog frr frumos să mă ajutați că am test de evaluare națională
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Răspuns:
70:5=14
8×14=112
Răspuns: Dacă 5 kg de caise costă 70 de lei, atunci 8 kg de caise de aceeaşi calitate costă 112 kg.
Răspuns de
4
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 kg.............................70 lei
8kg................................x=8×70/5=8×14=×112 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă