Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Dacă 5 kg de caise costă 70 de lei, atunci 8 kg de caise de aceeaşi calitate costă ....
Vă rog frr frumos să mă ajutați că am test de evaluare națională ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
6

Răspuns:

70:5=14

8×14=112

Răspuns: Dacă 5 kg de caise costă 70 de lei, atunci 8 kg de caise de aceeaşi calitate costă 112 kg.

Răspuns de suzana2suzana
4

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

5 kg.............................70 lei

8kg................................x=8×70/5=8×14=×112 lei

Alte întrebări interesante