Daca 5 kg de făină costa 85 de lei atunci 2 kg de făină cat costa?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
85 : 5 = 17 lei costa 1 kg de faina
17 x 2 = 34 lei costa 2 kg de faina
Răspuns de
4
Răspuns:
34
Explicație pas cu pas:
5 kg..............85lei
2 kg..............x lei
1.Cât costă 1 kg de făină?
85:5=17 lei
2.Cât costă 2 kg de făină?
2×17=34 lei
alissmaryaalis:
Multumesc frumos
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă