Dacă 5 kg de mere costa 20,aflați cât vor costa 7 kg mere.Daca 8 kg cartofi costa 16 lei,aflați cât vor costa 5 kg cartofi.
Va rog uregent pt 20 puncte!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
45
5 kg mere..............20 lei
7 kg mere...............x lei
x=7×20÷5=140÷5=28 lei
8kg cartofi .................16 lei
5 kg cartofi..................x lei
x=5×16÷8=80÷8=10 lei
7 kg mere...............x lei
x=7×20÷5=140÷5=28 lei
8kg cartofi .................16 lei
5 kg cartofi..................x lei
x=5×16÷8=80÷8=10 lei
Răspuns de
12
5kg mere........20 de lei
7kg mere.........x lei
5/7=20/x
x= 20×7/5
x= 28 lei (7kg mere)
8kg cartofi.........16 lei
5kg cartofi.........x lei
8/5=16/x
x= 16×5/8
x= 10 lei ( 5kg cartofi)
7kg mere.........x lei
5/7=20/x
x= 20×7/5
x= 28 lei (7kg mere)
8kg cartofi.........16 lei
5kg cartofi.........x lei
8/5=16/x
x= 16×5/8
x= 10 lei ( 5kg cartofi)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă