Dacă 5 kg de zahăr ar costa 200 RON Cât ar costa 80 de kg de zahăr?
Vă rog urgent dau coroana
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
5 kg ......... 200 lei .
200 lei : 5 kg = 40 lei ( 1 kg )
40 × 80 ( sa aflam cat costa 80 kg) = 3.200
deci 80 kg costa 3.200 de lei
sper ca te am ajutat :)
marcucatalina158:
ms
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/d22/8eb2a6f2b4b582ac9c8a239d0d3abae3.jpg)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă