Matematică, întrebare adresată de hoesmad544, 8 ani în urmă

Dacă 6 kg de mere costă 15 lei, atunci 4 kg de mere de aceeași calitate vor costa​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Damaya
17

6 kg mere ...... 15 lei

4 kg mere ....... x lei

x = (4*15)/6 = (4*5)/2 = 10 lei costa 4 kg

Alte întrebări interesante