Dacă 6 kg de mere costă 15 lei, atunci 4 kg de mere de aceeași calitate vor costa
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
17
6 kg mere ...... 15 lei
4 kg mere ....... x lei
x = (4*15)/6 = (4*5)/2 = 10 lei costa 4 kg
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă