Matematică, întrebare adresată de andreilupu2905, 8 ani în urmă

Dacă 6 kg de portocale şi 5 kg de banane costă 39 lei, iar 6 kg de portocale şi 3 kg de banane costă 33 lei, atunci un kilogram de portocale costă:?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Bluuu
0

Răspuns:

1kg de portocale costă 4 lei.

Explicație pas cu pas:

notăm cu x-prețul unui kg de portocale

și cu y-prețul unui kg de banane

6x+5y=39

6x+3y=33

__________(-)

6x+5y-(6x+3y)=39-33

6x+5y-6x-3y=6

2y=6 => y=6÷2

y=3

6x+3y=33

6x+9=33

6x=24

x=4


andreilupu2905: Asa mi-a dat si mie dar am doar raspunsurile 3,6,9,15
Răspuns de painecugem
1
6kg portocale(p)......5kg (b)banane...39lei
6kg p ...........……………3kg b……………….33lei
5kg b-3 kg b=39-33 lei
2 kg b=6 lei
1 kg b=6:2
1 kg b=3 lei
3 kg b=3*3
3 kg b =9 lei
6 kg p =33-9
6 kg p = 24 lei
1 kg p =24:6
1 kg p =4 lei

andreilupu2905: Asa mi-a dat si mie dar am doar raspunsurile 3,6,9,15
painecugem: Am pățit o data sa nu îmi apăra răspunsul.Profesoara ne-a spus sa punem noi varianta .Eu fac probleme de genul de vreo 3 ani deci....am cam învățat sa le fac
Bluuu: Exact, nu este singura întrebare care nu are răspunsul corect ca variantă de răspuns. Important este să înțelegi cum se rezolvă, la majoritatea examenelor se cere rezolvarea și dacă sunt și variante ele sunt atent verificate. Mult succes!:*
Alte întrebări interesante