Dacă 7 kg cireșe costă 28 lei , iar 5 kg cireșe și 8 kg piersici costă 60 lei , află cât costă 15 kg piersici. Rezolvați prin metoda reducerii la unitate.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
7 kg cirese ............. 28 lei
1 kg cirese ............... x lei
5 kg cirese .............. y lei
____________________
x = 28 : 7 = 4 lei costa 1 kg de cirese
y = ( 5 × 28 ) : 7 = 20 lei costa 5 kg de cirese
_______________________________--
60 lei - 20 lei = 40 lei costa 8 kg de piersici
40 lei : 8 = 5 lei costa 1 kg de piesici
____________________________
8 kg piersici .................. 40 lei
15 kg piersici ................. ? lei
______________________
( 15 × 40 ) : 8 = 75 lei costa 15 kg de piersici
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă