Matematică, întrebare adresată de Zinki709, 9 ani în urmă

Daca 7 kg de mere costa 28 de lei , atunci aflati cat costa 11 de mere.


Utilizator anonim: 11 kg de mere?
Zinki709: Da
Utilizator anonim: bn
Utilizator anonim: Asta-i intrebare de clasa 4

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
1
7 kg..........28 lei
11 kg.........x
---------------------
x=28x11:7=44 lei costa 11 kg de mere

sau
 
cat costa un kg de mere?
28:7=4 lei

cat costa 11 kg mere?
11x4=44 lei

Zinki709: Multumesc!
Răspuns de Utilizator anonim
1
28:7=4 lei (1 mar)
11 kg x 4 lei=44 lei (11 kg de mere)
Succes!

Zinki709: Multumesc!
Utilizator anonim: cpl
Alte întrebări interesante