Daca densitatea unui obiect este 2700kg/m cub si volumul sau este 2m cub ,aflati greutatea sa
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
ro=2700 kg/m
V=2 m3
G=?
ro=m/V
2700 kg/m=m/2m cub
m=ro×V
m=2700 kg/m×2m3
m=5400 kg
G=m×g
G=5400 kg×10 N/Kg
G=54000 N
V=2 m3
G=?
ro=m/V
2700 kg/m=m/2m cub
m=ro×V
m=2700 kg/m×2m3
m=5400 kg
G=m×g
G=5400 kg×10 N/Kg
G=54000 N
vladconeschi:
mersi mult
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă