Daca din 8 moli de clorura de etil, prin dehidrohalogenare, s au obținut 134, 4 L de etena
(c.n.). Randamentul reactiei a fost:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Datele problemei sunt:
-reactia chimica de dehidrohalogenare a clorurii de etil este:
CH₃-CH₂Cl (NaOH, etanol) →CH₂=CH₂ + HCl
-numarul de moli de CH₃CH₂Cl, reactant= 8 moli
-volumul practic obtinut (c.n.) de C₂H₄=Vp =134,4 L
-volumul teoretic (c.n.) de C₂H₄ care se poate obtine stoechiometric din 8 moli C₂H₅Cl = Vt=? (L) trebuie calculat
-randamentul in C₂H₂= η=Vp . 100 %/ Vt =?
-volumul molar = 22,4 L/ mol gaz in c.n. de temperatura si presiune
Calcule
- se calculeaza prima data, Vt de C₂H₂ (x) cu ajutorul calculului stoechiometric aplicat la ecuatia chimica de mai sus:
8 moli C₂H₅Cl............................x, L C₂H₂
C₂H₅Cl (NaOH, etanol) → C₂H₂ + HCl
1mol............................................22,4 L/mol
x (Vt) C₂H₂= 8 .22,4 L /1 = 179,2 L (c.n.)
- se calculeaza acum randamentul:
η = 134,4 L C₂H₂ . 100% / 179,2 L C₂H₂=75 %
R: 75% randament
Explicație:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă