daca dupa doua reduceri consecutive de preturi,prima de 12%,iar a doua de 15%un ghiozdan costa 149,6lei,cat era pretul lui initial?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
p......-12%.......p1.......-15%.......149,6
p1-15%*p1=149,6
85%*p1=149,6
p1=149,6*100/85=176 lei
p-12%*p=176 lei
88%*p=176 lei
88*p/100=176 lei
p=176*100/88=200 lei pretul initial
p1-15%*p1=149,6
85%*p1=149,6
p1=149,6*100/85=176 lei
p-12%*p=176 lei
88%*p=176 lei
88*p/100=176 lei
p=176*100/88=200 lei pretul initial
stanalexandra2:
acum nu imi mai trebuie dar totusi ms!
Alte întrebări interesante
Chimie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă